Niezależnie, ile trudu za Tobą,
To, co przed Tobą - to Twoja wygrana.
Kama Ignac.
wyszukaj w serwisie

Wyszukaj w serwisie  

Kąpiel Wodna – Jak Przygotować? 5 Sposobów Na Kąpiel Wodną


Kąpiel Wodna – Jak Przygotować? 5 Sposobów Na Kąpiel Wodną


Kąpiel wodna w kuchni to technika zastrzeżona dla najbardziej delikatnych i wymagających dań. Topimy w niej czekoladę, ubijamy w niej jajka do wyszukanych deserów. W produkcji domowych kosmetyków kąpiel wodna jest jedną z podstawowych metod łączenia składników. Przygotowujemy tak maceraty na ciepło, maści i ekstrakty z nalewek ziołowych. Chodzi o to, by nie przegrzać składników, ponieważ wiele z nich w wyższych temperaturach traci swoje walory smakowe lub zdrowotne. Przedstawiam w tym artykule kilka pomysłów, jak przygotować kąpiel wodną.

Sposób nr 1 – Kąpiel Wodna W Miseczce w Garnku

o najbardziej popularny sposób. Ważny jest tu dobór wielkości miski względem garnka. Wkładamy do garnka mniejszą miseczkę, w której będzie podgrzewana substancja. Miseczka nie może dotykać dna garnka i najlepiej, by nie dotykała też boków.

Można na dno garnka włożyć talerzyk i na nim postawić miseczkę. To utrzyma ją w wodzie bez dotykania dna garnka.

Trudnością może być bezpieczne wyjęcie nagrzanej miseczki z kąpieli wodnej tak, by nie rozchlapać zawartości. Prócz tego jeśli miseczka ma luzy po bokach, to woda, która może się zagotować może nachlapać do zawartości miski. A tego lepiej uniknąć. Ma to szczególnie znaczenie przy przygotowaniu maceratów olejowych na ciepło, bo dodatek wody do oleju obniża trwałość maceratu. Może on się szybciej zepsuć.

Oczywiście to moje wyzwania, i prawdopodobnie większość ludzi nie widzi w tym problemu.

Ja jednak wymyśliłam mój własny sposób – czy lepszy? Czytaj dalej i oceń samodzielnie 🙂

Sposób nr 2 – Kąpiel Wodna W Garnku Do Gotowania Szparagów/Makaronu


eśli posiadasz taki garnek, to świetnie się on nadaje do podgrzewania w kąpieli wodnej. Jeśli ma sitko do odcedzania, to sprawdź, czy jego konstrukcja nie pozwala na dotykanie znajdujących się w sitku rzeczy dna garnka. Wówczas masz dystans między naczyniem, w którym znajduje się podgrzewany produkt a dnem garnka i źródłem ciepła.

Jeśli garnek sitka nie ma, to możesz włożyć do niego dnem do góry kubek lub słoik i na nim postawić większy słoik, w którym będzie zawartość.

Sposób nr 3 – Kąpiel Wodna W Garnku Na Ściereczce

Nie jest to idealny sposób, ale nada się do przygotowania maceratów ziołowych na oleju na ciepło. Jest to metoda znana z pasteryzacji przetworów. Na dnie garnka układamy ściereczkę. Wstawiamy do garnka miseczkę, mniejszy garnek lub słoik z zawartością, którą chcemy poddać obróbce. Stawiamy na najmniejszym ogniu i grzejemy. Woda może się zagotować, ale lepiej, żeby utrzymać tylko maleńkie pyrkanie.

Możesz tak stopić np. olej kokosowy, gdy potrzebujesz go w wersji płynnej. Czyli coś, czemu nie szkodzi temperatura do 90-100 stopni.

Sposób nr 4 – Kąpiel Wodna W Garnku Do Gotowania Mleka

Garnek do gotowania mleka to taki garnek z podwójnym dnem i z dziurką z gwizdkiem z boku. Wymyślono go, aby mleko podczas gotowania się nie przypalało. Ci, którzy korzystali z takiego garnka z pewnością mogą potwierdzić, że bywało z tym różnie.

Ja jednak stwierdziłam, że skoro mamy garnek w garnku i między nimi wodę, to w zasadzie jest to kąpiel wodna. Stwierdziłam więc, że taki garnek nada się do przygotowania płynnej czekolady, maści i kremów naturalnych. I ta kąpiel wodna jest moim ulubionym sposobem robienia maści domowych.

Faktycznie sprawdza się nieźle, chociaż nie jest też ideałem. Wadą jest to, że wody między powłokami nie jest zbyt dużo. Szybko wyparowuje, a jak wlejesz jej za dużo, to pluje z tej dziurki na gwizdek – prosto na kuchenkę.

Nie widać też, gdy woda się kończy, więc można przegapić moment, żeby jej dolać. Wówczas pojawia się ryzyko przypalenia zawartości. Gwizdka nie używam, bo słuchanie jego dźwięku przez dłuższy czas, może przyprawić o ból głowy. A kąpiel wodna to raczej procedura długotrwała.

Sposób nr 5 – Kąpiel Wodna Nad Świeczką

Jak odparować alkohol z nalewki? Ten sposób poznałam niedawno od mojego zaprzyjaźnionego pszczelarza. Używamy go do odparowywania alkoholu z nalewki propolisowej. Oczywiście można też do innych podobnych zabiegów.

Temperatura tej kąpieli jest znacznie niższa niż w którymkolwiek z poprzednich sposobów. Można wody dotknąć ręką i nie parzy, chociaż jest mocno ciepła.

Jak to się robi? Nad świeczką-podgrzewaczem stawiamy naczynie i wlewamy do niego wodę. Do tej wody wkładamy miseczkę lub inne naczynie, w którym umieszczamy podgrzewaną substancję. (patrz Sposób nr 1 i nr 2)

Woda od świeczki nie nagrzeje się mocno, ale pozwoli na delikatne i powolne odparowanie. Uzyskamy w ten sposób ekstrakt bez alkoholu, ale bez przegrzania i utraty cennych składników.

Można ten sposób połączyć z garnkiem do szparagów lub użyć innego sitka, które zanurzymy w wodzie, a które pozwoli zdystansować naczynie z płynem od dna i od ognia.

Używam do tego wazy do zup do serwowania – czyli ze stelażem z metalu, który ma już miejsce na świeczkę. Stawiam ją na kamiennym podłożu i czasem dokładam świeczek, by przyspieszyć proces.

Całe odparowanie, w zależności od pierwotnej ilości płynu, może trwać nawet kilka dni. Należy zmieniać świeczki, gdy się wypalą. Przy bardzo wrażliwych na przegrzanie płynach warto sprawdzać temperaturę cieczy odparowywanej. W przypadku propolisu najlepiej, by nie przekraczała 50 stopni.

Uzyskany ekstrakt można użyć np. do maści leczniczych, przygotowanie syropu dla dzieci itp.

Poniżej na zdjęciach przykłady, jak może wyglądać taka kąpiel. Możesz użyć do tego stojaka na podgrzewacz, które czasem można kupić do dzbanków na herbatę itp.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i teraz będziesz mógł/mogła wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób na kąpiel wodną.

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco z nowymi wpisami oraz nie przegapić okazji dla subskrybentów. Formularz znajdziesz poniżej. W ramach wdzięczności za zaufanie, otrzymasz darmowe ebooki. Dziękuję Ci za uwagę i zapraszam do innych moich artykułów.

Zapisz się na Newsletter, by być zawsze na bieżąco z artykułami i promocjami dla subskrybentów. W podziękowaniu za zaufanie, wyślę Ci darmowe e-booki.